Szkolna Akademia Szachów i innych gier planszowych
W ostatnich miesiącach poprzedniego roku szkolnego wraz z nauczycielami naszej szkoły napisaliśmy projekt mający na celu popularyzację wśród uczniów szkół podstawowych szachów, warcabów i gier planszowych. Inspiracją do napisania projektu był udział trzyosobowej delegacji naszej szkoły w konferencji zorganizowanej przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie pod hasłem „Edukacja na planszy-nowoczesne gry planszowe”. Zachęty od producentów gier i miłośników szachów w osobie byłego kuratora Oświaty Macieja Karasińskiego i jego kolegów spowodowały, że wzięliśmy udział w VIII edycji programu „ Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacji Generator Inspiracji” Program Szkolna Akademia Szachów i innych gier planszowych zrealizowała Grupa Nieformalna- Nauczyciele przy SP w Futomie Adam Groszek, Grzegorz Kruczek, Małgorzata Kawa i dyrektor Zdzisław Chlebek - autor złożonego wniosku. Kwotę 4000 złotych przeznaczyliśmy na zakup szachów ogrodowych, gier planszowych, szachów i warcabów tradycyjnych oraz nagrody dla uczniów. Nasze działania wsparł Prezes Okręgowej Spółdzielni Telefonicznej w Tycznie Stanisław Kruczek i Rada Rodziców przy naszej szkole z Przewodniczącą Elżbietą Kustrą.
Międzyszkolny Turniej GierSerdecznie zapraszamy uczniów na Międzyszkolny Turniej Gier, który będzie miał miejsce w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Futomie dnia 27.11.2013 r. o godzinie 10:00. ![]() Rywalizacja odbędzie się w podanych grach : - warcaby - szachy - farmer Dla zwycięzców ![]() Szkoła Podstawowa w Futomie w trakcie ważnych rocznic.Futomska oświata obchodzi swoje 125-lecie. Opisane w szkolnych kronikach początki sięgają 1888 r. Przez okres zaborów, I, II wojny światowej i II Rzeczpospolitej szkoła pracowała z licznymi przerwami spowodowanymi brakiem nauczycieli i środków na utrzymanie. Po II wojnie światowej lokalna społeczność pod kierunkiem sołtysa F. Wyskiela, wsparta przez państwo i rodaków z USA zdobyła się na wielki wyczyn- budowę dwupiętrowej, murowanej szkoły, wzniesionej w latach 1948-52. Mieszkańcy sami zgromadzili kamień, drewno i wypalili cegłę, a następnie wznosili budynek pod fachowym nadzorem technicznym. W 1952 roku uczniowie weszli do nowej szkoły bez swego patrona św. Jana Kantego, który w latach stalinizmu był nie do zaakceptowania. Szkoła wielokrotnie modernizowana, w latach 1997-2000 została rozbudowana o zaplecze sanitarno-kuchenne i salę gimnastyczną. W 2002 r. z okazji swego 50-lecia przywrócono imię św. Jana Kantego. „60 lat minęło”W dniu 31 stycznia 2013 roku Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego obchodziła uroczyście swoje 60-lecie połączone ze 125 rocznicą futomskiej oświaty. Po uroczystej mszy św. celebrowanej przez siedmiu kapłanów i rozstrzygnięciu konkursu plastycznego o patronie szkoły św. Janie Kantym młodzież, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście i absolwenci udali się do szkoły-jubilatki. Dyrektor szkoły Zdzisław Chlebek przywitał wszystkich gości, krótko nawiązał do obchodzonych jubileuszy i przekazał głos młodzieży szkolnej. Uczennice i uczniowie zaprezentowali program historyczno-poetycko-muzyczny przygotowany przez Panie Krystynę Krywiczanin, Iwonę Bocek i dyrektora szkoły Zdzisława Chlebka od strony historycznej. Zaprezentowano przekrój najważniejszych wydarzeń z życia szkoły i futomskiej oświaty na podstawie starych kronik, protokołów Rady Pedagogicznej, Dziennika budowy szkoły redagowanego odręcznie przez Ferdynanda Wyskiela.
Indywidualizacja nauczania i wychowania – podsumowanie projektuOd 2 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. w 8 szkołach podstawowych naszej gminy realizowany był projekt systemowy pod nazwą „Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów kl. I-III szkół podstawowych w gminie Błażowa”. Wartość całego projektu wyniosła 251 672,21 zł. Są to środki pochodzące z Unii Europejskiej, otrzymane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zajęcia projektowe w szkołach podstawowych: w Piątkowej, Białce, Lecce, Błażowej Dolnej, Futomie i Kąkolówce. |