W dniu 23 października 2012 roku  nastąpiło uroczyste podsumowanie półrocznego projektu „Korzystajmy z bagaży wiedzy, umiejętności i tradycji naszych dziadków i rodziców.” Naszymi gośćmi byli Koordynator Ośrodka „Działaj Lokalnie” Pani Edyta Sobiecka, Prezes Fundacji Adam Ptasiński, oraz członkowie Zarządu Roksana Marczuk, Monika Białkowska i Kamil Wrzos, Przewodnicząca Rady Rodziców Elżbieta Kustra, prowadzący zajęcia wolontariusze spośród rodziców, nauczycieli oraz członków Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej oraz młodzież szkolna. Prowadzący z poszczególne formy warsztatowe zaprezentowali osiągnięte efekty.

Warsztaty rękodzieła artystycznego prowadziły Panie –Ewelina Odój i Ewa Skawińska wspierane przez Elżbietę Kustrę oraz Danutę i Agnieszkę Gliwa z grupą dziesięciu uczniów. Panie zaprezentowały wazony, tacki, deski, przedmioty dekoracyjne i meble w stołówce szkolnej przyozdobione techniką decoupage”u.  W ramach warsztatów plastycznych prowadzonych przez Lucynę Baj i Danutę Gliwę dzieci wykonały i zaprezentowały panoramę wsi z puzzli oraz kompozycje kwiatów bibułkowych. W trakcie warsztatów rzeźbiarskich realizowanych pod okiem Marii i Jerzego Panków oraz Marka Twardego wspieranych przez Lucynę Baj, Adama Groszka i Grzegorza Kruczka uczniowie wykonali logo wsi Futoma w wersji plastycznej, komputerowej i w formie płaskorzeźby w drewnie w pracowni Jerzego Panka.. Na warsztatach teatralno-wokalnych uczniowie zaprezentowali obrzęd chrzcin w dawnej gwarze  przy akompaniamencie muzyki i przyśpiewek ludowych. Grupę przygotowały Panie Krystyna Krywiczanin, Weronika Wyskiel Iwona Bocek. Dziewczynki wspaniale prezentowały się w uszytych przez rodziców Małgorzatę Wyskiel i Danutę Ignarską strojach ludowych. Panie Maria Sowa, Weronika Wyskiel, Danuta Ignarska, Aleksandra Kleczyńska i Zofia Rybka realizujące z uczniami warsztaty kulinarne zaprosiły gości i uczestników podsumowania do stołu szwedzkiego, na którym degustowano popularne potrawy ze starej futomskiej kuchni.

Projekt zintegrował lokalne środowisko. Wyzwolił wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw na przyszłość. Zaproszeni goście zachęcali do kontynuacji projektu, który przyniósł tak wiele efektów.  Byli pełni podziwu dla inwencji twórczej i rozległych zainteresowań artystycznych i kulinarnych mieszkańców Futomy we wszystkich pokoleniach. Projekt napisał i koordynował dyrektor szkoły Zdzisław Chlebek wspierany przez Ewę Skawińską.

Koszty realizacji warsztatów sfinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie- Fundację Generator Inspiracji. Środki wydano na zakup materiałów do przeprowadzenia warsztatów w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Futomie, działającej w imieniu Grupy Nieformalnej – Nauczyciele przy SP w Futomie, którą stworzono w celu realizacji projektu.

 

 

Ewa Skawińska, Zdzisław Chlebek