W ciągu najbliższego półrocza od czerwca do listopada nasza szkoła realizuje program warsztatów z udziałem naszych uczniów, rodziców, nauczycieli, Pań ze Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej oraz twórców ludowych i członków kapeli.

Chętne dziewczynki i chłopcy biorą udział w warsztatach plastycznych, rękodzieła artystycznego, rzeźbiarskich, kulinarnych i wokalno-instrumentalnych. Pod okiem Pani Lucyny Baj namalowali  panoramę Futomy.

 

Stworzą herb swojej wsi w grafice komputerowej i rzeźbie według pomysłów Lucyny Baj, Grzegorza Kruczka, Józefa Drewniaka i Marka Twardego oraz stroiki i bukiety do przystrojenia szwedzkiego stołu pod opieką Danuty Gliwy.  Wykonali  wspólnie z nauczycielami Ewą Skawińską i rodzicami Eweliną Odój, Elżbietą Kustrą, Agnieszką Gliwą  techniką decoupapage`u przedmioty dekoracyjne powiązane z tradycją i historią wsi w formie zdobionych naczyń, mebli, obrazów, kartek pocztowych, które będą spełniać funkcję dekoracyjną i użytkową. Będą rzeźbić elementy wyposażenia domów drewnianych inspirowani przez Marię i Jerzego Panków. Pod kierunkiem znanych futomskich gospodyń Marii Sowy, Weroniki Wyskiel, Wiesławy Rybki, Danuty Ignarskiej przyrządzą tradycyjne potrawy i przysmaki regionalne. Przygotowali tradycyjne chrzciny na podstawie scenariuszy Anieli Wielgos pod kierunkiem Krystyny Krywiczanin, Weroniki Wyskiel i Iwony Bocek

Efekty wspólnych prac będziemy podziwiać na wystawie z okazji Dni Futomy i przy okazji jubileuszu 60-lecia szkoły.

Poszczególne formy warsztatowe odbywają się pod znamiennymi hasłami „Dostrzeż piękno swej wioski i je namaluj”, „Wypromuj swą Małą Ojczyznę Futomę”, „ Uwierz w siebie i Ty możesz rzeźbić jak Antoni Rząsa”, „Poznaj smak i urok starych potraw z przepisu Twojej babci- odżywiaj się tradycyjnie, zdrowo i bez konserwantów.”

Projekt został napisany przez dyrektora szkoły Zdzisława Chlebka  przy pomocy i wsparciu Pań i Panów: Eweliny Odój, Ewy Skawińskiej, Lucyny Baj, Krystyny Krywiczanin, Iwony Bocek, Danuty Gliwy, Marii i Jerzego Panków, Aleksandry Kleczyńskiej, Marii Sowy i Weroniki Wyskiel. Wspiera nas aktywnie Rada Rodziców z jej przewodniczącą Elżbietą Kustrą oraz Okręgowa Spółdzielnia Telefoniczna „Łączność”.

Do napisania programu zainspirował nas Prezes Fundacji Generator Inspiracji  Adam Ptasiński i  koordynatorka prowadzonego prze Fundację Ośrodka Działaj Lokalnie – Pani Edyta Sobiecka.

Koszty realizacji warsztatów sfinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie- Fundację Generator Inspiracji - dotyczą zakupu materiałów do przeprowadzenia warsztatów plastycznych, rzeźbiarskich, rękodzieła artystycznego, kulinarnych i wokalno-instrumentalnych dla Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Futomie działającej w imieniu Grupy Nieformalnej- Nauczyciele przy SP w Futomie na realizację projektu  „Korzystajmy z bagaży wiedzy, umiejętności i tradycji naszych dziadków i rodziców”

Po bardzo udanych warsztatach przeprowadzonych dla uczestników przez Fundację Generator Inspiracji w słonecznym i urokliwym Dźwiniaczu Dolnym koło Ustrzyk Dolnych w Bieszczadach w gospodarstwie agroturystycznym „U Flika”.

 

Praca nad panoramą wsi Futoma w ramach warsztatów plastycznych pod hasłem „Dostrzeż piękno swojej wioski i je namaluj”.

Przygotowanie i występ młodzieży z tradycyjnymi chrzcinami na VI Dniach Futomy. 

Zdobienie przedmiotów codziennego użytku techniką decoupage’u przez panie i młodzież w ramach warsztatów rękodzieła artystycznego pod hasłem „Wypromuj swą małą ojczyznę Futomę”. 

Prezentacja efektów pacy grup plastycznej i rękodzieła artystycznego na wystawie z okazji VI Dni Futomy. 

 

Znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska zwiedza i podziwia efekty pracy młodzieży i dorosłych w ramach programu „ Korzystajmy z bagażu wiedzy, umiejętności i tradycji naszych dziadków i rodziców”. 

 

 

Zdzisław Chlebek