9 listopada uczniowie klasy VI uczestniczyli w ciekawej lekcji zatytułowanej Pokój pełen Polski – niepodległościowy escape room. Lekcja odbyła się w szkolnej bibliotece. Zajęcia miały na celu upamiętnić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie pracowali niestandardowymi metodami; aby rozpocząć zajęcia trzeba było skorzystać z aplikacji Czytnik Kodów QR.

 

Na początku uczniowie klasy VI przeczytali list z przeszłości, którego autorem był sam marszałek Józef Piłsudski. Przypomniał on, dlaczego i po co świętujemy Dzień Niepodległości, jakie są nasze narodowe symbole. Zaprosił także do odkrywania kolejnych tajemnic- zagadek. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, które miały formę zabawy w escape room. Ich zadaniem było odszukiwanie kopert z poleceniami. Zadania zawarte w kopertach sprawdzały ich wiedzę m.in. na temat ,,Mazurka Dąbrowskiego”, polskich zabytków, symboli narodowych.

Podczas zajęć uczniowie odkodowywali zaszyfrowane informacje z szachownicy Polibusza oraz szyfru Pigpena. Odkryte hasła były związane z historią naszej ojczyzny, najważniejszymi zabytkami polskich miast. Rozwiązania szyfru posłużyły później do pracy metodą tzw. odwróconej kartkówki. Lekcja biblioteczna pokazała, że warto czasem odejść od tradycyjnych metod pracy. Warto sięgać po inne metody i wdrażać w nie uczniów. Zajęcia pt. Pokój pełen Polski były bardzo ciekawe; uczniowie poprzez zabawę w escape room po raz kolejny utrwalili najważniejsze wiadomości z zakresu edukacji patriotycznej.